PENB vs. laik aneb co mi jako laikovi přinese?

13. 2. 2013

PENB je vlastně způsob, jak jednoduše sdělit laikovi složitou otázku kvality budovy z hlediska energetické náročnosti. Je pravdou, že PENB Vám neřekne, kolik bude na konci roku na Vaší faktuře za energie. Stejně tak Vám ale prodejce automobilu nepoví, jakou spotřebu bude mít automobil, až s ním začnete jezdit právě Vy.

Důvod je prostý - spotřeba energií v budově je stejně jako spotřeba paliva dána jednak Vaším chováním (např. požadovanou teplotou respektive stylem jízdy), jednak vnějšími vlivy (např. tuhostí zimy respektive dopravní zácpou).

Přesto při koupi vozu na jeho průměrnou spotřebu paliva hledíme. A proč? Protože tato spotřeba je počítána pro všechny vozy stejnou metodikou a tím pádem nám toto číslo umožňuje vzájemné kvalitativní porovnání vozů na trhu.

S PENB je to tedy podobné - nepoví Vám přesnou spotřebu energií, ale poskytne Vám další relevantní a důležitou informaci při rozhodování, jakou nemovitost postavit/renovovat/koupit či pronajmout. A jelikož investice do nemovitostí jsou v drtivé většině případů investicemi dlouhodobými, přijde každý relevantní údaj pro správné rozhodnutí jistě vhod.