O našem blogu

Přečtěte si, proč tento blog píšeme. Najdete zde také informace pro přispěvovatele.

Více informací

Energetická arbitráž - 2.část technické aspekty

     V první části našeho tématu jste se dozvěděli, jak funguje energetická arbitráž, co ovlivňuje cenu elektřiny na spotovém trhu a jaké příležitosti i rizika tato strategie přináší pro odběratele.

     Nyní v tématu pokračujeme. To, zda je bateriové úložiště vhodnou investicí pro energetickou arbitráž, není jednoduchou otázkou. Do hry vstupuje celá řada technických i ekonomických faktorů – od účinnosti baterie, její životnosti a velikosti, přes distribuční poplatky až po strategii řízení nabíjení a vybíjení. Tento článek rozebírá klíčové technické aspekty, které je nutné při rozhodování zvážit.

     Když započtete distribuční poplatky, marži obchodníka, amortizaci a účinnost baterie, tak se celý model značně mění. Stejně tak je nutné si stanovit i zdravou marži pro takto zobchodovanou elektřinu. Např. při marži 30% se pak dostáváme na nutný cenový spread okolo 4 Kč/kWh. Touto podmínkou se značně zúží prostor pro cenovou arbitráž. Pokud navíc baterii využíváte ve spojení s OZE (obnovitelným zdrojem energie), tak vás omezují další aspekty jako je aktuálně dostupná kapacita ve vaší baterii, když je cena zrovna nízká a naopak vlastní potřeba, když je cena vysoká. U našich klientů má obvykle přednost nejprve pokrytí vlastních potřeb z vlastních zdrojů a energetická arbitráž je řešena s nižší prioritou jako příjemný bonus.

 

     Zpět k naší otázce. Vyplatí se tedy baterie? Je ekonomicky návratné ji používat pro energetickou arbitráž?. Odpověď na tuto otázku  má velmi podstatné technické aspekty, ale v konečném důsledku se jedná o otázku ekonomickou. Vždy je potřeba si udělat model, který je schopen tyto aspekty zohlednit. Citlivost na vstupní náklady, cenu energií, ale i třeba distribuční poplatky a charakter provozu klienta je značná, proto nelze paušálně říci, že baterie se vždy vyplatí nebo naopak.

     Na otázku, zda se bateriové úložiště vyplatí, nelze tedy odpovědět univerzálně. Pokud uvažujete o zavedení bateriového úložiště, doporučujeme začít datově podloženou studií proveditelnosti, která zohlední všechny technické i ekonomické aspekty právě pro váš provoz. Rádi vám s takovou analýzou pomůžeme. Využíváme reálná data, predikce a zkušenosti z jiných projektů. Výsledkem bude rozhodnutí, které má nejen smysl technologický, ale především ekonomickou logiku.

První krok k efektivnímu řízení energie začíná kvalitní analýzou a modelem  - Ozvěte se nám.

Níže shrnujeme klíčové technické aspekty, které mají vliv na výsledky modelace a na konečné rozhodnutí:

Velikost bateriového úložiště (kapacita v kWh)

     Určuje množství energie, které lze akumulovat a následně využít. Kapacita následně ovlivňuje schopnost pokrýt špičkovou spotřebu nebo absorbovat přebytky z vlastní výroby a stejně tak určuje možnou kapacitu baterie využitelnou pro arbitráž. Tj. kolik energie mohu nabít ze sítě v případě nízké ceny a následně vybít, když je cena vysoká. Výpočet optimální velikosti, je vždy nutné sladit sladit s profilem spotřeby a výrobních zdrojů (např. FVE).

Počet cyklů a životnost

     Tuto informaci najdete v datasheetu vašeho plánovaného bateriového úložiště. Vyjadřuje, kolik úplných nabití a vybití baterie zvládne během své životnosti a běžné hodnoty jsou 6000 - 8000 cyklů. Je to klíčový údaj pro predikci nákladů na výměnu baterie a taktéž optimalizaci návratnosti investice. Vyšší počet cyklů umožňuje sice častější využití baterie a tedy i vyšší výnosy z arbitráže, ale naopak častější cyklování zrychluje degradaci, obzvlášť pokud není správně řízeno.

Jmenovitý výkon baterie

     Hodnota, která určuje, jak rychle lze baterii nabíjet nebo vybíjet. Udává se v násobcích kapacity baterie, jako např. 0,5C, která je typická pro standardní aplikace, které řešíme běžně pro klienty. Pro aplikace, kde je vyžadována vyšší dynamika, jako např. regulace frekvence v síti, tak se bavíme o použití 1C nebo 2C bateriích. Pokud je hodnota 0,5C, tak to mimo jiné říká, že 100kWh baterii můžete vybíjet či nabíjet výkonem 50kW a tedy, že z nuly dosáhnete jejího maximálního nabití za 2h.

Round-trip efficiency

     Udává, kolik energie se reálně vrátí oproti tomu, co bylo do baterie vloženo. Vysoká účinnost je klíčová pro ekonomiku provozu. V našich modelech nyní pracujeme s hodnotami 91-93%. za celý bateriový systém.

Hloubka vybití (DoD -  Depth of Discharge)

     Vyšší DoD znamená možnost využít větší část kapacity, ale zkracuje životnost životnost baterie. Li-ion baterie běžně operují při DoD 80–90 %, ale tyto hodnoty se mohou lišit pro různé technologie BESS systémů.

Degradace baterie v čase

     Kapacita baterie klesá v čase a s počtem cyklů, což je nutné promítnout do výsledného modelu pro zvolení ekonomicky nejvýhodnější velikosti baterie. Problematické je zahrnutí nelineárnosti této degradace a taktéž vlivy jako je provozní teplota, hloubka vybití, rychlosti nabíjení a vybíjení.

Strategie řízení samotného nabíjení a vybíjení baterie.

     Řídící logika může být jednoduchá statická fixována časovým oknem a nebo i spotovou cenou elektřiny, nicméně tento přístup vykazuje obvykle velmi špatné ekonomické výsledky. Mohem výhodnější jsou dynamické strategie – s adaptivními rozhodovacími mechanismy, včetně využití prediktivních modelů, Správně zvolená strategie nejen maximalizuje ekonomické přínosy (např.při arbitráži), ale zároveň prodlužuje životnost baterie díky optimalizovanému cyklování a omezení zbytečných ztrát.

Právě pro Vás připravujeme třetí a závěrečný díl našeho tématu využití baterií pro energetickou arbitráž. Pokud chcete mít při rozhodování opravdu jasno, určitě si jej nenechte ujít. Rozebereme si v něm klíčové ekonomické ukazatele , které mají obvykle největší vliv na správné rozhodnutí.